Yazan: Eren Efe Kandemir

2017 yılında Honda Urban EV konsepti adı altında Frankfurt Motor Show’da ortaya çıkan Honda E, 2019 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda son hâline kavuşmuş ve ilk nesil Civic’den esinlenen tasarımıyla 2020 yılından beri şirinliğiyle gönlümüzü fethetmişti. Şimdi ise bu ufaklık, yolun sonuna gelmiş bulunuyor.

Honda’nın hibrit teknolojilere yaptığı yatırımlar meyvesini vermeye başladı. Geçtiğimiz gün ülkemizde de satışa çıkan CRV e:HEV gibi modeller markanın yeni güzergahını oluştururken, piyasaya tam olarak tutunamamış olan Honda E, Ocak 2024 itibarıyla üretim hattına veda ediyor.

Galeri: Honda E Limited Edition

Boyutlarına rağmen nispeten yüksek fiyatlandırılmış olmasının etkisiyle zayıf bir talep ile karşılaşan E, ülkemizde de süper spor otomobillerden daha nadiren yollarda gördüğümüz bir model olarak kaldı.

Teknik anlamda 136/154 bg güç ve 315 Nm tork üreten Honda E, 35,5 kWh bataryası sayesinde 220 km menzil sunuyor. 3.89 metre uzunluğu ve 1500 kilo ağırlığı ile epey ideal görünen bu verilere rağmen Honda E, 3 yıllık macerasında 10.000 adet satışı ancak tamamladı.

Diğer taraftan baktığımızda giden modelin yerine tam elektrikli yeni bir şehir otomobili gelip gelmeyeceği belirsiz olsa da 4.09 metre uzunluğundaki Jazz e:HEV, benzer müşteri kitlesini hedefleyen özellikleriyle ülkemizde de makul bir fiyatlandırma ile müşteriyle buluşuyor.