Tesla, Amerika sınırları içerisinde sattığı neredeyse tüm otomobilleri geri çağırmaya hazırlanıyor. Autosteer özelliğine sahip tüm Model S, Model X, Model 3 ve Model Y modellerini geri çağıran Tesla, yaklaşık 2 milyon adet aracı geri çağırmış olacak. 

Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi'nin (NHTSA) ifadelerine göre bu geri çağırma, markanın Autopilot teknolojisi nedeniyle gerçekleşecek. 2021 yılından beri sistemi araştıran NHTSA, en sonunda teknolojinin "sürücülerin kötüye kullanımını" engelleyemediğine karar verdi.

Galeri: Tesla Model 3 (2023)

Geri çağırma ile birlikte tüm modellerin yazılımları uzaktan güncellenecek. Tesla bu şekilde Autopilot ve Autosteer sistemlerinin sürücüye net bir şekilde geri bildirim yapmasını sağlayacak.

Resmi açıklama şu şekilde:

"Geri çağırmadan etkilenen araçların tamamı, 12 Aralık 2023 tarihinden itibaren uzaktan bir yazılım güncellemesi alacak. Kamerasız Autopilot 3.0, Autopilot 2.5, Autopilot 2.0 ve Autopilot 1.0 donanımlarına sahip olan modeller ilerleyen günlerde 2023.44.30 güncellemesine kavuşacak."

NHTSA'nın 16 Ekim'de Tesla Autopilot sistemi hakkındaki kararını verdiği görülebiliyor. Elektrikli otomobil üreticisi NHTSA'nın bu kararını "doğru" bulmasa da geri çağırmayı yönetmeyi ve ücretsiz güncellemeler yapmayı kabul etmiş. NHTSA ise sistemin bu güncellemeden sonraki halini de takipte olacak.

Tesla'nın getirdiği yeni 2023.44.30 güncellemesi ise tüm modellere ücretsiz şekilde eklenecek. Buna ek olarak üretici, kendi sayfasında araçların şu anda güvenli şekilde kullanılabileceğini açıkladığı bölümünde şunları söylemiş:

"Ancak, Autosteer'ın devrede olduğu belirli durumlarda, bir sürücü SAE Seviye 2 gelişmiş sürücü destek özelliğini, aracın çalışması için sürekli ve sürekli sorumluluğu sürdüremeyecek ve müdahale etmeye hazır olmayacak şekilde yanlış kullanırsa, özelliğin iptal edildiğini veya devrede olmadığını anlayamazsa ve/veya özelliğin işlevselliğinin sınırlı olabileceği durumlarda çalıştığını anlayamazsa, çarpışma riski artabilir."