Son yıllarda elektrikli otomobil dünyasında önemli adımlar atan Fisker, üretim hedeflerinde küçülmeye gittiğini açıkladı. Bu ay düşecek üretim seviyesi ile birlikte, yıl sonu beklentileri de düşüş yaşayacak. Bu kararın arkasında ise işletme sermayesi için likidite yaratma fikri yatıyor.

Fisker'den gelen resmi açıklama şu şekilde:

Galeri: Fisker Pear

"Fisker, Aralık ayındaki üretim hedeflerini küçülterek likidite yaratmaya odaklanacak. Bu kararımız ile 300 milyon dolarlık sermaye yaratmayı hedefliyoruz."

Şirketin bu yıl içerisinde 13.000 - 17.000 adet arasında üretim yapması bekleniyordu. Fakat son açıklama ile birlikte beklenti 10.000 adede kadar düşmüş durumda. Fisker, sadece geçtiğimiz Perşembe günü 123 adet otomobilin teslimatını gerçekleştirdi.

Tesla'nın başarısının ardından bu sektöre giriş yapmaya karar veren markalar arasında en güçlü olan isimlerden biri Fisker. Ocean isimli SUV'sini ABD sınırlarında satmaya başlayan üretici, geçtiğimiz günlerde Pear isimli yeni modelinin üretim versiyonunu da tanıtmıştı.

Buna rağmen Fisker için işlerin iyi gitmediğini söylemek gerekiyor. Yılın üçüncü çeyreğinde 71.8 milyon dolar gelir elde eden EV üreticisi, buna rağmen yılın son çeyreğine 91 milyon dolarlık zarar ile giriş yaptı. Üretim beklentilerini de düşüren Fisker, 2023'ü zararla kapatabilir.