Yazan: Eren Efe Kandemir

Çinli otomobil üreticileri Nio ve Geely, stratejik bir işbirliğine imza attı. Bu bağlamda batarya değiştirme teknolojisini el ele geliştirecek olan firmaların hedefi, elektrikli otomobillerin özellikle uzun yoldaki şarj sorununu çözmek.

Günümüzde EV’lerin en büyük sorunu uzun mesafeli yolculuklarda şarj etmek için çektiğimiz sıkıntılar. İçten yanmalı otomobillerin istasyonlara boş depoyla girip dolu depoyla çıkması 3 dakikayı bulmazken elektrikli otomobil sahipleri araçları şarj olurken uzun molalar vermek zorunda kalıyor. Ülkemizde de atılan hızlı adımlar şarj ağı sorununu epey azaltmış olsa da bekleme süreleri hâlâ can sıkabiliyor.

Galeri: NIO Batarya Değiştirme (Battery Swap) İstasyonları

Bu sorunu çözmek için birçok firmanın şarj sürelerini kısaltmaya dair çalışmaları bulunuyor. Geely’nin başı çektiği bazı Çinli firmalar ise bu sorunu bataryaları söküp dolu bataryalar takarak çözmeyi planlıyor.

Mantık çok basit, şarjı bitmek üzere olan sürücü batarya istasyonuna gelir, aracının pilini çıkarıp yenisini takar ve yolculuğa dolu pil ile devam eder. Ama gerçek hayatta bu adımlar böyle ilerlemiyor zira geçtiğimiz günlerde bu teknolojinin kullanıldığı bir otomobilin bataryasının yolculuk sırasında yerinden düştüğü video gündeme oturmuştu.

Nio ve Geely iş birliği, bu teknolojinin kusursuzlaştırılması için daha büyük bütçelere ulaşım sağlayacak. Nio’nun yakın geçmişte masraflarını kısarak fiyatları daha rekabetçi bir seviyeye çekeceğini duyurduğunu da hatırlatalım.

Nio, önümüzdeki yıl içinde Çin’deki batarya değişim istasyonlarını iki katına çıkaracağını da açıkladı ve hâli hazırda Geely’ye ait 300 noktada batarya değişim hizmeti sunulduğunu ve 2025 yılına kadar 5000 hizmet noktasına çıkmayı hedeflerini de eklemeden geçmeyelim.