Yazan: Eren Efe Kandemir

Tesla geçtiğimiz aylarda Model 3'ü makyajlamış, kendi tabirleriyle “tazelemişti”. Markanın bir temsilcisinin carsales.com.au'e verdiği demeç ise Model 3 Performance'ın üretim hattına dönüşünü doğruluyor.

Üreticinin anlattığı kadarıyla modelin ilk versiyonunda gerçek kapasitesinin çok altında kalmış, resmen fırsatlarını boşa harcamışlardı. Aradan geçen zamanla elde ettikleri geliştirmeler nihayetinde yeni 3, daha performanslı bir model olabilir.

Galeri: Tesla Model 3 (2023)

Güncel modelin bile 0-100 km/s hızlanmasını 3.3 saniyede tamamladığını ve 261 km/s azami hız sunduğunu düşününce yeni modelin sunacaklarını merak ediyoruz.

Ama diğer yandan tazelenmiş Model 3 gamındaki standart modeller, eskisiyle aynı performans verilerini sunuyor. Bu da “taze” heyecanımızı zedeliyor.

Yeni Performance modelinin güç ünitesinde yaşanacak değişimler belli olmasa da dış tasarımında öne çıkaran detaylar ve daha sportif jantlar görmeyi bekliyoruz.

Daha büyük frenler ve sportif jantlar ile fabrikadan çıkacak olan model, daha agresif bir yazılımla müşteriye sunulacak. Bu güç değerleri ve eskisinden sessiz kabinin birleşimi, elektrik-severler için çok keyifli yolculuklar yaşatabilir.

Fiyatlandırma konusunda, ülkemizdeki kariyeri belli olmayan Model 3’ün yurt dışındaki fiyatlarında da büyük değişim beklemiyoruz ama makyajla gelen geliştirmeler ufak artışlara sebep olabilir.