Lotus, elindeki tüm kaynakları elektrikli otomobillere ayırmış durumda. Emira ile birlikte içten yanmalılara veda edecek üretici, şimdiden Eletre ve Emeya ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gelecekte küçük bir elektrikli crossover planlayan üretici, bir de spor otomobil üretecek. Genişleyen EV portföyü, markanın şarj istasyonlarına da yatırım yapmasının önünü açtı.

Lotus'un yeni şarj istasyonuna merhaba deyin. "Şarj endişesini" ortadan kaldıracak bu canavar hızlı şarj istasyonu, tam 450 kW güç çıkışı sağlayabiliyor. Sıvı soğutmaya sahip sistem, gücünü destekleyebilecek modellerde harikalar yaratacak.

Galeri: Lotus Yeni Şarj İstasyonu

Örneğin Eletre R... Lotus'un verilerine göre bu şarj istasyonunda Eletre R'ı sadece 5 dakika şarj ederek 142 km menzile kavuşabileceksiniz. Tesla'nın Supercharger V3 istasyonlarında aynı sürede 120 km kadar menzil doldurabiliyorsunuz.

Sıvı soğutmalı hızlı şarj istasyonu, Eletre R'ın yüzde 10-80 şarj hızını da 20 dakikaya kadar düşürebiliyor. Lotus, bu şarj istasyonlarını dinlenme tesislerine yerleştirmeyi planlıyor. Bu nedenle de 4 otomobili birden şarj edebilecek bir istasyon geliştirilmiş.

Tabii ki bu istasyonlara ilk kavuşan bölge Çin olmuş. Şu anda Çin'de kullanıma açılan yeni istasyonlar, 2024 yılı itibariyle Avrupa ve Orta Doğu'ya da giriş yapacak. Bu bölgelerin dışında kalan ülkelerde de istasyonları yavaş yavaş görmeye başlayacağız.