Yazan: Eren Efe Kandemir

Reuters’un paylaştığına göre bir yargıç; Elon Musk’ın ve diğer Tesla yetkililerinin, otopilotun arızalı ve güvensiz olduğunu bildikleri hâlde müşteriye sunduğuna dair kuvvetli kanıtlar buldu.

Haber, Palm Beach Çevre Mahkemesi’nden Yargıç Reid Scott’ın, Model 3 sebebiyle gerçekleşen ölümcül bir kazayı geçen hafta tekrar incelemesiyle, davacının Tesla’ya tazminat davası açabileceğine karar vermesinin ardından ortaya çıktı.

Dava, aslen 2019’da yaşanan 18 tekerli bir tırın altına girip sürücünün ölümüne sebep olan Tesla Model 3 ile ilgili. Ekim ayında planlanan mahkeme oturumu ertelenmiş ve tekrar planlanmamıştı. Davacının, davaya devam edebileceğini söyleyen Yargıç, Tesla kullanım kılavuzundaki yönergelerin yetersiz ve yanıltıcı olduğunu jüri üyelerine iletti.

Yargıç Scott, kararın devamında Tesla’nın 2016’da yayınladığı ve insan etkileşimi olmadan yolculuğa devam edilen reklam filmindeki “Şoför yalnızca yasal zorunluluklar için direksiyon başında duruyor, araç tamamen kendi başına ilerliyor.” ifadesine parmak basıyor.

“Videoda gördüğünüz gibi, bu teknolojinin hâli hazırda müşteriye sunulmadığı Tesla tarafından belirtilmemiş. Fakat eski bir davada aynı videoyu Otopilot Departman Müdürü Ashok Elluswamy'e izlettiğimde, bu teknolojinin o tarihte hazır olmadığı ve videonun kurgu olduğunu kayda geçmişti.”

Geçmişte benzer 2 davayı sıyrıksız atlatan firma, 3. davada aynı şansa sahip olacak mı, bunu davanın gelecek oturumları gösterecek.