Yazan: Eren Efe Kandemir

Cadillac, elektrikli SUV piyasasında başarılı adımlar atıyor. Lyriq ve Escalade IQ tarafından başlatılan model gamına Celestiq isimli sedan da çok geçmeden dahil olmuştu. Şimdi tekrar SUV tipine dönen firma, daha küçük boyutlarda bir modeli bizlere sunuyor. “iq” isimlendirmesini devam ettiren yeni dostumuza merhaba deyin, karşınızda Cadillac Optiq.

Yukarıdaki görselde; küçük gövdesine rağmen abileri Celestiq ve Lyriq'ten taşınmış detaylar görüyoruz. Şelaleyi andıran iki parçalı stop lambaları da arka tasarıma sıkıştırılmış. Önden ve arkadan bakıldığında modelin Cadillac'ın elektrikli ürün gamının tasarımını kullandığını net olarak söyleyebiliyoruz.

Cadillac Optiq
Cadillac Optiq

Dediğimiz gibi, henüz teknik detaylar açıklanmasa da GM’in Ultium platformunu kullanan diğer araçlar bize bazı ipuçları veriyor. Örneğin modelin boyutlarını Chevrolet Equinox EV ile kıyaslamak mümkün. Çünkü her iki model de yaklaşık 4.83 m uzunluğa sahip. 

Bu da Optiq'in, Equinox EV ile benzer motor ve batarya seçeneklerine sahip olabileceği anlamına geliyor. Tek şarjla 482 km menzil sunan araç, 214 bg güç önden-çekiş ve 295 bg güç dört tekerlekten çekiş konfigürasyonlarına sahip.

Tabii ki bunlar sadece spekülasyonlardan ibaret, teknik detayların kesinleşmesi için önümüzdeki yıla kadar beklemeliyiz.