Yazan: Eren Efe Kandemir

Lucid, büyük bir sürpriz yaparak yeni modeli Gravity'i resmen tanıttı. Lüks SUV segmentine yeni bir soluk getiren model, 708 km menzil sunuyor. 80.000 $’ın altında bir fiyatla karşımıza çıkan aracın üretimi ise 2024 yılının sonlarında başlayacak.

Lucid, Gravity isimli yeni modelini "lüksten ödün vermeyen bir SUV" olarak tanımlıyor. Gravity, elektrikli otomobillerde pek de sık görmediğimiz bir biçimde üç koltuk sırasına sahip. Arka koltuklar yatay konuma getirildiğinde ise bagaj hacmi 3.171 L'ye kadar fırlayabiliyor. 7 yolcuya konfor içinde seyahat imkanı sunan araç 680 kg’a kadar yük taşıyabiliyor.

2024 Lucid Gravity
2024 Lucid Gravity

Fabrika verilerine göre bu teknoloji harikası, 0-60 mph (96 km/s) ivmelenmesini 3.5 saniyede tamamlayabiliyor. Spor otomobillerle kapışan bu değer, firmanın sıfırdan inşa ettiği 900 Volt’luk mimari sayesinde elde edilmiş. Lucid, yalnızca 15 dakikalık şarj ile 320 km menzil sunan pillerin eskisinden daha hafif, daha küçük ve daha sürdürülebilir olduğunu vurgulamayı da unutmuyor. Aracın elektromotorları ise "günümüzün en verimli" motorları olacak. Yani biz demiyoruz, Lucid öyle söylüyor...

Markanın Zero Gravity olarak tanıttığı havalı süspansiyonlar sayesinde Gravity, arazide de çok iyi işler çıkarabilir. Bu sistem, aracın yüksekliğini araziyi tarayarak otomatik olarak ayarlayabiliyor. Yükseklik ayarını kendiniz yapmak isterseniz tabii ki buna da imkan veriyor.

2024 Lucid Gravity

İç tasarım epey iddialı unsurlara sahip. “Beden ve zihin için tasarlandı” sloganı ile tasarlanan kabin, Lucid Spaces ismi verilen bir özelliğe de sahip. Lucid, bu "Spaces" özelliğinin kabin modları ile ilgili olduğunu açıklamıştı fakat tüm detayları henüz bilmiyoruz. İlk açıklamada modların, kabinin "aurasını" değiştirdiği öne sürülmüştü.

Markanın sedan modeli olan Air’da olduğu gibi, ön konsolun tamamı ekranlarla dolu ve sürücünün önünde 34 inç boyutunda devasa bir ekran bulunuyor. Orta konsolun üstünde “Pilot Panel” isimli bir ekran daha bulunuyor, havalı ismine rağmen tek özelliği aracın ayarlarını ve klima menüsünü göstermesi.

Galeri: 2024 Lucid Gravity

Gravity, dış tasarımın büyük kısmında kardeşinden esinlenen parçalar taşıyor. Ön ve arka tasarımda benzer unsurlara sahip olan araçta, keskin bir kaput tasarımı ve ince farlar bulunuyor. Açıkçası diğer firmaların ürettiği lüks modellere kıyasla daha yakışıklı ve biraz da olsa duygulu olduğunu düşünüyoruz.

Maksimum menzil ve başlangıç fiyatı yayınlanmış olsa da yelpazenin tepesinde bulunan modelin nasıl bir fiyat teklifi sunacağını hatta başlangıç modelinin ne kadar menzille geleceğini bilmiyoruz.