Faslı Neo Motors, önemli bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Fas'ın ilk ve tek yerli otomobil girişimi olan Neo Motors (NIO ile karıştırmayın), ülkesinde halka arz edilerek talep toplayacak. Elde edilen gelirler ile ise EV üretimine giriş yapılması planlanıyor.

2017'de devlet desteği ile hayata geçen Neo Motors, ilk modelini henüz bu yıl satışa çıkarttı. Yılda 3.000 kadar üretim yapabilen Neo, bu üç kapılı modeli 20.000 dolardan daha ucuz bir fiyata satıyor. Bu da markanın Dacia ve diğer Çinli modeller ile fiyat rekabetine girmesine olanak sağlıyor.

Bloomberg'e konuşan CEO Nassim Belkhayat, üreticinin üç yıl içerisinde üretimini 15.000 adede çıkartmak istediğini söyledi. Bu üç yıl içerisinde Neo, birden fazla elektrikli model de çıkartacak. Halka arzın yanı sıra Neo, Afrika Kalkınma Bankası'ndan da teşvik almayı amaçlıyor.

Fas, özellikle Türkiye ve Vietnam gibi yerli otomobillerini üreten ülkelerin izinden gitmek istiyor. 37 milyon nüfusu olan ülkede sadece 4.3 milyon kayıtlı araç bulunuyor ve yılda yaklaşık 175.000 adet sıfır otomobil satışı gerçekleşiyor. Bu nedenle Neo, hızlı bir şekilde diğer bölgelere yayılmanın peşinde.

Buna ek olarak Peugeot ve Renault'nun bölgede üretim yaptığını da belirtelim.