InsideEVs Türkiye ekibi olarak ülkemizdeki elektrikli otomobil startup'larına ve projelerine özel ilgi gösteriyoruz. Uzun süredir dirsek temasında olduğumuz Elektron Motors da bu markalardan biri. Armağan Arabul ve ekibinin daha önce "dünyanın en güçlü seri üretim elektriklisi" unvanını almayı amaçladığı Quasar modelinden çok önemli yeni haberler var.

Henüz geçtiğimiz günlerde markanın kurucusu ve CEO'su olan Armağan Arabul, resmi LinkedIn hesabı üzerinden hepimizi heyecanlandıran bir gönderi paylaştı. Quasar isimli model, 10 Kasım'da -hepimiz için çok özel bir tarihte- önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

 

Arabul'un paylaştığı gönderide, Quasar'ı ilk kez yol testlerinde görme şansı buluyoruz. Kendisinin bize ilettiği bilgilere göre modelin kaporta montajı da tamamlanmak üzere. Videonun açıklamasında yönetici şu ifadeleri kullanmış:

"Quasar, dünyanın en uzun ve en güçlü karbon şasisine ve hassas şekilde tasarladığımız bileşenlere sahip. Teknik verilere ve simülasyonlara göre Elektron Quasar pek çok rekoru altüst edecek. Fakat çocukluk hayalinizi gerçekleştirmenizin yaşattığı his, her türlü rekordan çok daha önemli. Eğer bir çocukluk hayaliniz yoksa, bir tane edinmek ve üzerinde çalışmaya başlamak için asla geç değil."

Galeri: Elektron Quasar

Elektron Quasar, sıra dışı görünümlü bir hiper otomobil olacak. Aldığımız ilk bilgilere göre model 4 elektromotordan toplamda 2.300 bg güç üretebilecek. Ekip, motorların ürettiği torku Elektron Smart Torque Vectoring System (ESTV) adı verilen akıllı tork yönlendirme sistemi ile dört tekere birden farklı şekillerde dağıtabilecek.

Şimdilik net teknik verilere sahip olmasak da, Elektron yeni modelinin 0-100 km/s ivmelenmesini 1.65 saniyede tamamlayabileceğini öngörüyor. Aracın azami hızının ise 450 km/s olması bekleniyor.

InsideEVs Türkiye ekibi olarak biz de Elektron ekibini bu başarımlarından ötürü tebrik ediyoruz.