Yazan: Eren Efe Kandemir

Uzun süredir beklediğimiz Cybertruck, 30 Kasım'da çıkış yapıyor. Fakat aracını aldığı gibi satmayı planlayanlara kötü bir haberimiz var.

Cybertruck meraklıları, geçtiğimiz haftasonu Tesla'nın ABD websitesindeki Satış Mevzuatında bir değişiklik fark ettiler. Cybertruck özelinde eklenen kurala göre, müşteriler “aracı 1 yıl boyunca satmayacaklarını” taahhüt etmeden satın alamayacaklar.

Galeri: Tesla Cybertruck

Belgede şu ifadeler kullanılmış:

Cybertruck’ın ilk başta sınırlı sayıda üretileceğini biliyorsunuz. Aracı teslim aldığınız tarihten itibaren gelecek 1 yıl içinde aracı satmamayı taahhüt etmiş kabul ediliyorsunuz.

Eğer aracınızı satmak için Tesla’nın tekrar-satış politikasına uygun şekilde kabul ettiği makul bir gerekçeniz varsa bu durumu yazılı şekilde Tesla’ya bildirmeli ve Tesla’nın Kozmetik ve Mekanik Standartlarına uygunluğu doğrulanan aracı, sizden sürülen mil (1.6 km) başına 0.25$ kesintiyle satın alması için yeterli vakit sunmalısınız.

Eğer Tesla aracı geri almayı kabul etmezse, yazılı onay aldıktan sonra aracı başkasına satabilirsiniz. Eğer bu şartlara uymazsanız veya Tesla, bu şartları ihlal ettiğinizi düşünürse aracın satışını önleme ve size bahsi geçen satış değeri veya 50.000$’a kadar tazminat davası açma hakkına sahiptir. Ayrıca Tesla, gelecekte yeni bir Tesla aracı satın almanızı yasaklayabilir.”

7 basamaklı ön sipariş sayıları göze alınırsa ilk araç sahipleri, araçlarını yüksek kârla satmak isteyecektir. 2024 veya 2025 yılında, yıllık üretim 125.000 adete ulaşabilir. Fakat Tesla’nın Giga Texas fabrikasındaki tam üretim kapasitesine ne zaman ulaşacağı bilinmiyor.

Bu tür anlaşmalar üretim/talep oranı düşük olan araçlarda alıştığımız bir durum. Ford’un GT modeli için aldığı önlemlerin büyük davalara dönüştüğünü görmüştük ve benzer al-sat’lar F150 Lightning modelinde de yaşanmıştı.