Zaman değişiyor. Zamanla birlikte tüketicilerin istekleri ve talepleri de değişiyor. Günümüzde bir norm haline gelen elektrikli otomobiller, yakın gelecekte içten yanmalı modellerin yerini alacak. Geleceği beklemeden bu önemli adımı atan markalardan biri Citroen oldu. Yeni "e-C3" karşınızda...

Aslında birkaç ay önce markanın CEO'su Thierry Koskas, e-C3'ün "sürpriz" yapacağını açıklamıştı. İşte o sürpriz, modelin sadece tasarımını değil fiyat etiketini de kapsıyor. Çünkü e-C3, Avrupa'da sadece 23.300 Euro'ya alıcı bulabilecek.

Citroën e-C3 (2024)

Citroën e-C3 (2024)

Citroen Oli Konsepti

Citroen Oli Konsepti

Yeni Gelmedik, Geri Geldik

İlk bakışta yeni C3'ü tanıyabilen okuyucularımız olacaktır. Yalnız tanımayanlar için cevap verelim, kendisi Citroen Oli'ye bir hayli benziyor. Bundan yaklaşık bir sene önce gördüğümüz Oli isimli konsept, yeni e-C3 için ışık olmuş.

Benzerlikler özellikle ön bölümde net şekilde görülebiliyor. Markanın yeni logosunun bulunduğu bu bölüm, çok daha keskin hatlara sahip. "C" harfini andıran ışık takımları da direkt olarak konsept modelden geçiş yapmış.

Citroën e-C3 (2024)
Citroën e-C3 (2024)

Değişime "devrim" niteliğinde demek yanlış olmaz. Eskiden tanıdığımız C3'ün o yuvarlak hatları, çok daha sert çizgilere sahip bir tasarım ile değiştirilmiş. İlginç ama Citroen bunu neredeyse boyutlarda oynama yapmadan gerçekleştirmiş. Modelin boyu yaklaşık 1.9 cm kadar uzayarak 4.01 metreye ulaşmış.

Model, 16 ve 17 inç jantlar ile alınabilecek.

Çok Daha Minimalist

Kabinde ise değişim rüzgarları çok daha sert esmiş. Citroen'in giderek küçülttüğü dijital gösterge paneli, artık en küçük halinde. Sürücünün tam karşısında bulunan panel, genel bilgileri göstererek dikkatinizi yoldan ayırmamanıza olanak sağlıyor. 

Citroën e-C3 (2024)

10.25 inç büyüklüğe sahip multimedya ekranı üzerinden geri kalan her türlü fonksiyonu kontrol edebileceksiniz. Düşük donanım paketlerinde ise Dacia modellerinden tanıdığımız "telefon yerleştirme" sistemi kullanılıyor. Yani telefonunuzu bu bölüme yerleştiriyor ve NFC bağlantısı ile aracın tüm fonksiyonlarını telefonunuz üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Citroën e-C3 (2024)

Direksiyonun ise ilk bakışta hantal göründüğünü söylemeden edemeyeceğim. Üstündeki tuş takımlarının yanı sıra, devasa Citroen logosu kendisini epey büyük göstermiş. Tabii model elimize geçtiğinde daha net bir yorum yapabiliriz...

Motor Seçenekleri

Daha önce de belirttiğim gibi, C3 artık tamamen elektrikli. Sadece bu versiyonu ile satışta olacak model 113 bg güç (83 kW) üretebilen bir elektromotora sahip. Ön aksta bulunan motor, 44 kWh'lik lityum demir fosfat bir batarya ile destekleniyor. Resmi verilere göre 320 km menzil sunacak modelin azami hızı ise 135 km/s.

Yeni e-C3'ü siz nasıl buldunuz?

Galeri: Citroen e-C3 (2024)