Kia'nın pek de tadını çıkartamadığımız modellerinden biri Stinger. Günümüzde üreticilerin artık yüksek sürüşlü SUV'ler ve crossover modeller üretme tutkusu, sedanların sonunun yaklaşmasına neden oldu. Fakat Kia, elektrikli dönüşüm ile sedanlara ikinci baharı tattırabileceğine inanıyor.

Kia'nın düzenlediği EV Day kapsamında tanıtılan ikinci model olan "Concept EV4", geleceğin Stinger'ı olabilir. Güney Koreli üreticinin yenilikçi tasarım anlayışını yansıtan EV4 konsepti, üretim versiyonunda da en az konsept hali kadar şık görünecek.

Galeri: Kia EV4 Konsepti

Güney Koreli marka, aynı EV3 konseptinde olduğu gibi EV4'ü de sürdürülebilir malzemelerden üretmenin yolunu aramış. EV3'te kullanılan miselyumun aksine EV4'te kenevir lifleri ön plana çıkıyor. Aracın ön konsolunda ve çeşitli bölgelerinde bu malzeme kullanılmış. Konsept modelin kabininde ayrıca yüzde 100 geri dönüştürülmüş pamuk kullanılıyor. Bu pamuğun boyası için ise ceviz kabuğu ve diğer doğal malzemeler kullanılmış. 

EV4, "Mind Modes" adı verilen ilginç bir sistem ile birlikte gelecek. Örneğin "Serenity" yani "sükunet" modunda aracın ambiyans ışıkları sizi rahatlatmak için değişirken, dijital gösterge panelinizdeki bilgiler de buna göre şekilleniyor. Performans moduna geçtiğinizde ise çok daha agresif bir kabine ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri gösteren bir dijital gösterge ekranına sahip oluyorsunuz.

Kia, EV4'ü 2025 yılında üretime geçirmek istiyor.