Kia, Seul'de düzenlenen "EV Day" etkinliğine yeni modelleri ile birlikte katıldı. Elektrikli otomobil segmentine hızlı bir giriş yapan üretici, EV3 isimli yeni konseptini resmen tanıttı. Kia'nın elektrikli ürün gamının en küçük üyesi olacak model, yeni teknolojileri ile dikkat çekecek.

Güney Koreli üretici, EV3'ü "minyatür EV9" olarak tanımlıyor. Tasarım anlamında devasa kardeşine bir hayli benzeyen model, günümüz elektrikli modellerinin aksine çok daha köşeli hatlara sahip. Modelin profilinde ise aerodinamik jant takımları dikkat çekiyor.

Galeri: Kia EV3 Konsepti

Kia, elektrikli ürünlerinin tamamını "sürdürülebilirlik" anlayışı içerisinde üretiyor. Bu nedenle de kabin içerisinde kullanılan malzemelerin büyük bir kısmının karbon ayak izi bulunmuyor. Örneğin koltuk döşemeleri doğal liflerden üretilmiş. Kia'nın ifadelerine göre bu malzeme, karbon fibere oranla çok daha az atık yaratıyor. Modelin kabini ise mantar kökü olarak bilinen miselyumdan üretilmiş.

EV3'ün yetenekleri bununla da sınırlı değil. Model, vehicle-to-load (V2L) sistemi ile birlikte gelecek. Bu sayede yanınızda taşıyacağınız elektrikli bisiklet ya da scooter'ınızı aracınız ile şarj edebileceksiniz. Kia, EV3'ü tam teşekküllü bir mobilite çözümü olarak görüyor.

Kia, EV3'ün üretim versiyonunu önümüzdeki yıl içerisinde bizlerle buluşturacak. Markanın E-GMP platformu üzerinden yükselen modelin bataryası ya da motoru hakkında henüz bilgi sahibi değiliz. Fakat ilerleyen günlerde EV3'ün gündemimizde daha sık konu olacağı kesin.