Küçüle küçüle -tabiri caizse- düdük kadar kalan hot hatch segmenti, elektrikli otomobiller ile bir kez daha can bulabilir. Nissan, Avrupa Tasarım Ofisi'nin 20. yılı kutlamalarında geleceğin hot hatch'lerine göz kırpan konseptinin örtüsünü kaldırdı.

Concept 20-23 ile tanışın. Nissan'ın Formula E projesinden yola çıkılarak geliştirilen model, markanın geçmişte ürettiği hatchback modellerin tamamına göz kırpıyor. Konseptin ilginç adı Avrupa Tasarım Ofisi'nin 20. yılına ve Nissan'ın ikonlaşmış numarası 23'e (Japonca'da ni-san) göz kırpıyor.

Galeri: Nissan 20-23 Konsepti

Gelelim çok daha önemli detaylara... Öncelikle modelin fütüristik bir animeden fırlamış gibi görünen (mesela Psycho-Pass) görüntüsü şahsen benim hoşuma gitti. Geniş çamurluklar ralli araçlarını andırırken, modern far takımları ve dikiz aynalarının yerini alan kameralar dikkat çekiyor.

Geniş çamurlukların üzerinde bulunan hava kanalları, frenlerin soğutulmasına yardımcı olacak. Ön bölümdeki devasa splitter'a, arkada bulunan devasa difüzör eşlik ediyor. Genel anlamda benden tam not almayı başardı.

Nissan, modelin kabininde ise tamamen hayal gücünü kullanmış. F1 direksiyonlarına benzeyen bir tasarım kullanan model, herhangi bir ekrana sahip değil. Bu direksiyonun üzerinden fiziksel kontrollerin eksik olmaması ise koca bir artı.

Maalesef modelin teknik verileri hakkında bir açıklama yapılmadı. Nissan'ın gelecekte bu konsepti hayata geçirmesi de pek mümkün görünmüyor. Yine de modelin bazı detayları, gelecekteki Nissan modellerinde yaşamaya devam edecektir..