Tesla'nın en çok satan modellerinden biri olan Model 3, tam 6 yılın ardından makyaj operasyonundan geçti. Şu ana dek 2 milyon adetlik satış rakamına ulaşan otomobil, yılın da en çok beklenen modellerinden biri olmuştu. İşte karşınızda makyajlı Model 3!

Estetik operasyon, Model 3'ün tasarımında ufak değişiklikler yaşatmış. Daha güçlü bir aerodinamik yapıya sahip olan model, kabininde de daha fazla teknoloji sunacak. Gelin aracın tüm detaylarına yakından bakalım.

Yeni Tasarım

Tesla modellerinin pek çoğunu birbirine benzetmek mümkün. Estetik koltuğundan kalkan Model 3'te de değişimleri direkt olarak fark etmek bu nedenle epey zor. Fakat odaklandığınız zaman aracın ön bölümünde çok daha net şekilde ortaya çıkan karakter hatlarını görebiliyorsunuz. Aynı şekilde yeni LED gündüz farları da ön bölümde dikkat çeken detaylardan.

Tesla Model 3 (2023)
Tesla Model 3 (2023)

Arka bölümdeki devasa Tesla yazısı, logonun yerini almış. Profilde ise yeni jant tasarımları dikkat çekiyor. Buna ek olarak kullanıcılar Model 3'ü artık Ultra Red ve Stealth Grey renkleri ile alabilecek.

Boyutları genel anlamda aynı kalan model, yaklaşık 25 mm uzayarak 4.720 mm'lik uzunluğa ulaşmış.

Tasarım değişiklikleri ile daha aerodinamik hale gelen model, bu sayede menzilini de değiştirmiş durumda. WLTP verilerine göre RWD Model 3, yaklaşık 554 km menzile sahip olacak. Aracın Long Range türevi ise 678 kilometreye ulaşmış.

Opsiyonel 19 inçlik jantları tercih ederseniz, bu menziller 30-40 km oranında düşüş yaşıyor. Öte yandan her iki modelin de performans verilerinin değişmediğini belirtelim.

Dijital Yaşam

Yeni Model 3, Tesla'nın "minimalistik" yaklaşımını koruyan bir kabine sahip. Alüminyum ve kumaş materyaller ile tamamlanan kabin, ambiyans ışıkları ile süslenmiş. Tesla, yeni akustik cam kullanımının kabini daha sessiz hale getirdiğini de söylüyor.

Tesla Model 3 (2023)
Tesla Model 3 (2023)

15.4 inç büyüklükteki temel ekran yerini koruyor. Bu ekranın çerçevesi inceltilerek daha geniş bir kullanım alanına sahip olması sağlanmış. Arka bölümde ise 8.0 inç büyüklükte yeni bir ekran bulunuyor. Arka yolcular buradan klimayı ve bilgi eğlence sistemini kontrol edebiliyor. 

LR varyantını tercih edecek kullanıcılar, müziğin de keyfine varacak. Bu model 17 farklı hoparlör ile geliyor.

Avrupa'da Ekim ayında satışa sunulacak model, henüz ülkemizde satışta değil.

Galeri: Tesla Model 3 (2023)