Fisker, elektrikli otomobil dünyasındaki atılımlarına son hız devam ediyor. Marka, bugün tanıttığı Alaska isimli elektrikli pickup'ı ile portföyünü genişletecek. Fisker Product Vision Day etkinliğinde ilk ipuçları gösterilen model, Monterey kapsamında resmen tanıtıldı.

Markanın FM31 adını verdiği platform üzerinden yükselecek olan modelin minimum 550 km menzil sunması bekleniyor. Aracın üretimine ise 2025 yılında başlanacak.

Galeri: Fisker Alaska

Tanıtım esnasında sahneye çıkan CEO Henrik Fisker, Alaska'nın "tarihin en hafif elektrikli pickup'ı" olacağını açıkladı. Buna ek olarak model, sürdürülebilirlik anlamında da öncü olacak. Alaska'nın her parçası, geri dönüştürülebilir vegan materyallerden oluşturulacak.

Elektrikli pickup modelin öne çıkan bir diğer donanımı, "Houdini" adı verilen kasa sistemi olacak. Aracın arka koltuklarının hemen ardında bulunan bölüm, elektronik olarak açılarak tamamen kapatılabiliyor. Bu sayede, koltukları da yatay pozisyona getirerek, daha fazla bagaj hacmine sahip olabiliyorsunuz.

Fisker, Alaska'yı iki farklı batarya ile satışa sunacak. Standart model 75 kWh'lik bir bataryaya ve 370 km menzile sahip olarak geliyor. Bir üst seviyedeki 113 kWh'lik batarya ise, toplamda 550 km menzil sunacak. Bu verilerin ilerleyen günlerde değişebileceğini belirtelim.

Henüz çıkış verileri belli olmayan modelin, Ocean'a ait motor tiplerini kullanmasını bekliyoruz. Modelin giriş seviyesi versiyonu 275 bg güç üretebilecektir. Daha yüksek donanımlarda ise bu güç 550 bg güce kadar ulaşabilir.

Fisker, modeli 2025 yılında üretmeye başlayacak.