Tesla, Semi isimli ağır ticari modeli ile nakliye piyasasını değiştirmek istiyor. Haliyle projenin üzerine tüm gözler çevrilmiş durumda. Bugün elimize ulaşan görüntülerde ise ilginin aslında pek de iyi olmadığını görüyoruz. Fotoğraflarda, neredeyse Semi'nin karbon kopyası bir modele bakıyoruz.

Twitter'da paylaşılan görüntülerden çok fazla bilgi alamadık. Öte yandan tasarımın JAC Motors'a ait olduğu biliniyor. Çinli üreticinin, bölgede Volkswagen ile birlikte çalıştığını da söyleyelim. Aracın tasarımı ise daha ilk bakışta Tesla Semi'nin genel görüntüsünü andırıyor.

 

Fotoğraflardan net olarak anlamak zor ama aracın Tesla Semi boyutlarına sahip olduğu da ortada. Hatta sadece tasarım değil, aracın teknik detayları da Tesla Semi'yi bir hayli andırıyor. Örneğin modelin A sütunlarının cam ile net bir şekilde birleşmiş olduğunu görüyoruz.

Benzerlikler bununla sınırlı değil elbette. Aracın önüne doğru bakarsanız far takımlarının Semi ile aynı yerde olduğunu görebilirsiniz. Hatta bize sorarsanız JAC prototipinin tek farkı, tepede bulunan güneş paneli. Bu güneş paneli Semi'de bulunmuyor.

Çinli Tesla Semi

Kabine ait tek fotoğraf da JAC logolu prototipin yine Semi rotasından gittiğine işaret ediyor. Model aynı Semi gibi merkeze yerleştirilen tek koltuklu bir tasarıma sahip.