Çinli teknoloji odaklı EV üreticisi HiPhi, Avrupa pazarına hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Oldukça tanıdık bir isme sahip olan "Y" modeli, Goodwood Hız Festivali esnasında sahnede olacak. Marka hem modeli gösterecek hem de Avrupa planlarını açıklayacak.

2019 yılında kurulan HiPhi'ı, Şangay Otomobil Fuarı esnasında inceleme fırsatı bulmuştuk. Markanın Y isimli modeli, ürün gamının en küçük ve en popüler modeli olarak biliniyor. HiPhi'ın şu anda sadece üç farklı modele sahip olduğunu belirtelim: X, Y ve Z.

Bu modellerden büyük bir SUV olan X ile, GT sedan model Z Haziran ayında Almanya ve Norveç'te satışa sunuldu. Çinli üretici, çok daha popüler olan Y modelini de Avrupa sınırları içerisinde satışa açmayı planlıyor.

Galeri: HiPhi Y

Almanya'da Z modeli 105.000 Euro'ya satın alınabiliyor. Model 0-100 km/sa hızlanmasını 3.8 saniyede tamamlarken, 555 km menzil sunabiliyor. X ise 109.000 Euro'luk giriş fiyatına sahip. Bu model 0-100 km/sa ivmelenmesini 3.9 saniyede tamamlıyor ve 460 km'lik menzile sahip.

İlerleyen günlerde tanıtılacak Y, adını da aldığı Tesla Model Y'yi andıran bir tasarıma sahip. HiPhi'ın yakın zamanda ülkemizin sınırlarına da giriş yapabilir.