F1 takipçileri Lawrence Stroll ismini çok iyi tanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Aston Martin'i ve dolayısıyla F1 takımını kendi fonu ile satın alan Stroll, markayı adeta uçurumun eşiğinden almıştı. Şimdi ise Aston Martin'in planları çok daha dikkat çekici hale geliyor.

Aşağıda görebileceğiniz Rapide E ve Lagonda Vision Concept isimli modelleri hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu iki model de Aston Martin'in EV'ler ile dolu geleceğini temsil etmesi için tasarlanmıştı. Lakin her iki proje de mali durumlar sebep gösterilerek rafa kaldırılmıştı. Şimdi ise ikonik İngiliz, EV dünyasına resmi bir adım atmaya hazırlanıyor.

Galeri: Aston Martin Lagonda Vision Konsepti ve Rapide E

Automotive News Europe ekibine konuşan Aston Martin yöneticisi Lawrence Stroll, Lucid ile yaptıkları anlaşma sayesinde kendilerine yeni bir kapı açıldığını doğruladı. Aston Martin, ilki 2025 yılında çıkacak, tam 4 yeni elektrikli model ile karşımıza çıkacak. İlk modelin bir coupe-SUV olması bekleniyor.

Daha da ilginç olan detay ise her EV'nin "yeni bir model" olacak olması. Yani Aston Martin bünyesindeki içten yanmalı modeller, yerlerini elektrikli türevlerine bırakmayacak. Bu da müşterileri memnun edecek bir gelişme gibi görünüyor.

Elektrikli modeller, Aston Martin'in kendisinin geliştireceği bir mimari üzerinden yükselecek. Bu mimari bir SUV, bir grand tourer, bir spor otomobil ve bir yeni hiper otomobilin omurgasını oluşturacak. 2030 yılından itibaren temel modellerini de elektriklendirecek marka, yeni modellerinde Lucid'in motor ve batarya seçeneklerini kullanacak.