Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayınlanan Carnegie Mellon ve Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre tamamen elektrikli araçlar, 2030 yılına kadar ABD'de binek otomobillerin çoğunluğunu veya neredeyse çoğunluğunu oluşturacak.

Araştırma, tamamen elektrikli otomobillere yönelik alıcı duyarlılığındaki değişimi ve bulgulara göre 2010 ile 2021 arasında on kat düşen batarya maliyeti de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıyor. Ek olarak, araştırmaya göre ortalama sürüş menzili yüzde 200, enerji verimliliği ise yüzde 15 arttı. Tamamen elektrikli otomobil seçeneklerindeki artış da müşteri tercihlerindeki değişime katkıda bulundu.

Galeri: 2023 Tesla Model S

Ayrıca yapılan simülasyonlar sonucu tamamen elektrikli otomobillerin pazarda oldukça önemli bir role sahip olacağı aktarıldı. Ayrıca teknolojik anlamdaki gelişmelerin elektrikli otomobil satışlarına katkıda bulunduğu da belirtildi.

Spesifik modeller açısından yapılan araştırmaya göre 2030 yılına kadar tüketiciler Versa yerine Nissan Leaf'i, Mini Cooper hatchback yerine Mini Electric'i ve 4 Serisi Gran Coupe yerine BMW i4'ü tercih edebileceğini gösteriyor.

Tüketicilerin Hyundai Kona ve Kona Electric ile Volvo XC40 ve XC40 Recharge gibi modelleri dengeli bir şekilde tercih etmesi bekleniyor. İlerleyen dönemlerde sektörün daha gelişmesi sonucunda araç başında tahmini 5.300 ile 8.000 dolar arasında düşüşlerin yaşanabileceği de aktarılıyor.