Alman denildiğinde akla gelen ilk markalardan olan Porsche, 75. yılını muhteşem bir sürpriz ile kutladı. Daha önce "Mission E" konsepti ile Taycan'ın ateşini yakan üretici, bu kez de bizleri "Mission X" isimli elektrikli hiper otomobili ile tanıştırdı.

Şimdilik konsept halinde olan aracın üretime geçip geçmeyeceğini bilmiyoruz. Fakat şu an baktığımız "cihaz", Porsche'nin gelecekteki en büyük yatırımlarından biri olabilir.

Porsche Mission X Konsepti
Porsche Mission X Konsepti

Peki bu konseptin "görevi" nedir?

Porsche'ye göre şu an baktığımız model tamamen yeni ve 900 voltluk bir mimari üzerine kurulmuş durumda. Ağırlık/güç oranı bg güç başına 1 kg olan bu canavar, dudak uçuklatan bir seviyeye ulaşabilir. Örneğin 2015 model 918 Spyder bu orana sahip olsaydı, 1.700 bg güç üretebilecekti. Nürburgring'de 7 dakikanın altında tur atan ilk üretim aracından bahsediyoruz. Yani Mission X'in asıl görevi, tüm rekorları altüst etmek olacak.

Yine de aracın ağırlığını bilmediğimizi söyleyelim. Lakin durum ne olursa olsun, Porsche tarihinin en güçlü modellerinden biri, belki de en güçlüsü, Mission X olacak.

Galeri: Porsche Mission X Konsepti

Porsche, Mission X konseptinin aynı zamanda 24 Saatlik Le Mans yarışının 100. yılını kutlamak için tasarlandığını söylüyor. Zaten aracın tasarımı da Porsche'nin bu iddiasını destekler nitelikte. Martı kanat tasarımından tutun geniş çamurluklara kadar her şey klasik 917'yi anımsatıyor. 

Tamamen camdan üretilmiş kanopi tasarımı, bu görünüşü pekiştiriyor. Aracın kabinindeki iki koltuk da 6 noktalı emniyet kemerleri ile donatılmış. Ön konsoldaki analog ya da dijital olarak alınabilen saat tasarımı da 959'a nazire yapıyor.

Porsche mühendisleri, modelin bataryasını ise koltukların hemen ardına yerleştirmiş. "E-Core" adı verilen bu tasarım seçimi sayesinde aracın gerçek bir ortadan motorlu model tecrübesi yaşatacağı iddia ediliyor.