Japon otomobil üreticisi Toyota, son zamanlarda elektrikli otomobillere oldukça önem vermeye başladı. Yeni konsept otomobillerle karşımıza çıkan marka, batarya teknolojileri konusunda da kendini geliştirmek istiyor. Yapılan açıklamaya göre şirket, 50 milyon dolarlık büyük bir yatırımla yeni bir batarya laboratuvarı açacak.

Şirket tarafından paylaşılan açıklamalar göre York Township, Michigan'da 50 milyon dolarlık yatırımla üretilecek olan tesis, elektrikli otomobil bataryalarının hücreden pakete kadar olan pek çok alanda faaliyet gösterecek. Ayrıca Kuzey Amerika'daki müşteriler için uygun olan bataryaların üretildiğinden emin olunması için de bu tesiste çeşitli çalışmalar gerçekleştirilecek.

Galeri: Toyota BEV Planı

Toyota, tesisteki faaliyetlerin 2025 yılında başlamasını planlıyor. Bataryalara ek olarak laboratuvarda elektrikli araçlar için yeni platformların da geliştirilebileceği aktarıldı. 

"Kuzey Amerikan Ar-Ge operasyonları için yapılan yeni yatırımla birlikte Toyota'nın herkes için elektrifikasyon yöneldiğini söyleyebiliriz. Otomobil bataryaları için eklenecek kritik değerlendirme kapasitesi sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderebileceğiz. 

Toyota Motor North America (TMNA), Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Shinichi Yasui

Batarya geliştirmenin yanı sıra tesiste Seviye 2 ve Seviye 3 şarjla ilgili değerlendirilmeler yapılacak ve güç kaynaklarına, altyapıya bağlanabilirlikle ilgili çalışmalar gerçekleştirilecek. Japon otomobil üreticisi şu anda ABD'de Toyota ve Lexus markalarında 22 adet elektrikli araç seçeneği sunuyor.

Şirket, 2030 yılına kadar elektrifikasyona 70 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planlıyor. Buna ek olarak 2025 yılına kadar dünya çapında her Toyota ve Lexus modeli için elektrikli bir seçeneğe sahip olmayı hedefliyor.