Finlandiya'nın Lahti kentinde bulunan bir Volkswagen ID. Buzz şarj esnasında patladı. Bazı görgü tanıklarının ifadelerine göre patlama şarj istasyonundan kaynaklandı. Elektrikli modelin bataryasının da sağlam olduğu resmen açıklandı.

Volkswagen ID.Buzz'ın patlamasının hemen ardından olay yerine gelen yetkililer, şimdilik patlamanın kaynağını belirleyemedi. Fakat bataryanın sağlamlığı ve aracın direkt olarak yangına teslim olmaması görgü tanıklarının ifadelerini doğrular nitelikte.

Aşağıdaki kaynak bağlantısından Fin dostlarımızın sitesine ulaşabilir ve aracın son haline ait görseli görebilirsiniz. Yine görgü tanıklarına göre model patlamanın ardından duman çıkartmaya başlamış olsa da bu kıvılcım ciddi bir yangına dönüşmemiş. Bununla birlikte duman, etraftaki söndürücüleri tetiklemiş.

Görsele bakarak az da olsa çıkarım yapmak pek mümkün görünmüyor. Polislerin araştırmalarında bölgeyi net şekilde gören bir kamera da bulunamadığı için, patlamanın kaynağı hala netleşmiş değil. Polisin bu davayı potansiyel bir "vandalizm" olarak gördüğü de iddia ediliyor. Lakin bu iddiaları kanıtlayacak bir delil yok.

Aracın, Finlandiya'da bulunan bir araç paylaşım şirketine ait olduğu da açıklandı. Volkswagen ID. Buzz'ı ülkeye getiren tedarikçi ise araştırmaların resmen başladığını açıklamış. Fakat şimdilik konu hakkında net bir açıklama yapılmadı.