İsveçli otomobil üreticisi Volvo, birkaç saat önce yaptığı lansmanla birlikte tamamen elektrikli kompakt SUV modeli EX30'un tanıtımını gerçekleştirdi. Araç, hem tasarımı hem de sunduğu özellikleri bizleri etkilemeyi başardı. Aktarılanlara göre şirket, ilk defa bir SUV için Cross Country versiyonu sunacak.

Volvo, son zamanlarda yavaş yavaş ürünlerini elektrikli araçlara çevirmeye başladı. Pek çok ülkede şarj edilebilir hibrit modellere oldukça önem vermeye başlayan şirket, tamamen elektrikli modellerinin de sayısını artırıyor. Geçtiğimiz aylarda XC90'un elektrikli kardeşi olan EX90'ı tanıtan şirket, şimdi de XC40 ve C40 Recharge modellerine alternatif olarak EX30'u ürün gamına ekledi.

Galeri: 2025 Volvo EX30 Cross Country

Paylaşılan görsellere baktığımızda Volvo EX30 Cross Country, standart modele benzer bir tasarımla bizlerin karşısına çıkıyor. Diğer araçlarda da olduğu gibi CC versiyonunun biraz daha yükseltildiğini ve arazi şartlarına uygun hale getirildiğini görüyoruz. Marka, bu versiyona birlikte ilk defa tamamen elektrikli bir Cross Country üretmiş olacak.

Autoblog tarafından aktarılanlara göre araçta daha farklı tampon süslemeleri ve çeşitli parçalar yer alacak. Ayrıca 19 inç özel siyah jantlar da sunulacak. İsteğe bağlı olarak 18 inç jantlar da tercih edilebilecek. Şimdilik Volvo, EX30 Cross Country'nin teknik özelliklerini paylaşmadı.

Mevcut EX30'da yer alan çift elektrik motorlu toplamda 428 beygir güç ve 543 Nm tork üretebilen ünitenin bu araçta da sunulabileceğini düşünüyoruz. 69 kWh'lik bir batarya ile gelen çift motorlu ünite sayesinde araç, 426 km menzil sunabiliyor. Aktarılanlara göre Volvo, EX30 Cross Country'nin üretimine şimdi başlamayı düşünmüyor. Şirket, aracın seri üretime 2024 yılının sonundan önce gireceğini belirtti.