Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, son zamanlarda oldukça büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. Özellikle satışlarını büyük oranda artırmayı başaran şirket, yeni fabrikalar kurarak üretimini de artırıyor. Son yayınlanan pek çok raporda birinci sırada olan marka, şimdi de müşteri sadakati raporunda birinci sırada yer aldı. 

Analist Citi tarafından yayınlanan müşteri sadakati raporuna göre Tesla, yüzde 67’lik bir sadakat oranıyla birinci sırada yer alıyor. Aktarılanlara göre sektörün yüzde 46’lık bir oranı bulunuyor. Model 3, sadakat oranlarında başı çekiyor. Ancak şirketin bir diğer sedan aracı Model S ise bu konuda biraz geride kalıyor. Birçok kişinin Model S’den sonra başka bir markadan araç aldığı aktarılıyor. Aracın Lucid Air, Mercedes EQS ve Porsche Taycan gibi rakipleri olması buna sebep oluyor.

Galeri: 2022 Tesla Model 3

“Tesla'nın marka sadakatinin son yıllarda biraz daha yüksek bir trend olması ve 2021'de muhtemelen arz kısıtlamalarına kısa bir süre kalması da etkileyici. Yeni EV'ler piyasaya girdikçe bunun nasıl geliştiğini görmek ilginç olacak, ancak bugüne kadarki dayanıklılığın etkileyici olduğunu düşünüyoruz."

Tesla, şu anda yaklaşık 580 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli otomobil üreticisi olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, bu yıl çoğunluğu Şangay ve Berlin fabrikasında olmak üzere yaklaşık 1.8 milyon adet elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyor. 

Buna ek olarak Tesla'nın Giga Texas tesisinin önümüzdeki 18 ay içinde üretimi büyük ölçüde artırması bekleniyor. Orijinal Fremont fabrikası ise diğer Gigafactory tesislerine ayak uydurabilmek adına kapsamlı bir şekilde geliştiriliyor.