Elektrifikasyonun otomotiv dünyasındaki etkisini derinden hissettirmesi ile birlikte yine elektrik ile ilgili çeşitli bileşenlerin rolü de zamanla önem kazanıyor. Örnek vermemiz gerekirse, hızlı şarj cihazlarının araçları ne kadar hızlı sürede şarj ettikleri konusunu öne sürebiliriz. İşte tam da bu noktada Ample, tam şarjlı bir pili beş dakikadan daha kısa bir sürede değiştirerek söz konusu şarj süresini azaltmayı hedefliyor.

Geçmişe dönüp baktığımızda telefon pillerinin sıklıkla değiştirildiğini hatırlarız. Herhangi bir şarj problemi olmadan basit bir şekilde değiştirilen piller, teknolojinin geldiği üst seviye ile hayatımızdan yavaş yavaş çıkmaya başlamıştı. Ample'ın öne sürdüğü bu fikir ile belki de piyasadaki rekabeti tekrar canlandırabileceğini, bir EV'nin içten yanmalı bir otomobilin yakıt doldurma hızından bile daha hızlı bir şekilde pilini değiştirebileceğini görebiliriz. 

Galeri: Ample Pil Değiştirme İstasyonu

Yukarıdaki fotoğraf galerisinde inceleyebileceğiniz görüntüler, Ample'ın ikinci nesil pil değiştirme istasyonunu ekranlarınıza getiriyor. Süreç nasıl mı oluyor? Otomobilin kimliği istasyon tarafından tanınır ve kapı otomatik olarak kaldırılır. Sürücünün aracı park etmesinin ardından telefonundaki Ample uygulamasından işlemi başlatır. Bundan yaklaşık beş dakika sonra tüm işlemler biter. İşte bu kadar!

Ample, pil değiştirme sorununu çözmenin yanında pil değiştirme istasyonunun başarılı olabilecek bir yenilik olduğu vurgusunu yapmayı da ihmal etmiyor. Markanın aktardıklarına göre tek bir bağımsız bölme veya birden çok bağlantılı bölme olarak sadece birkaç gün içinde inşa edilebilen modüler bir tasarımdan oluşuyor bu sistem. Şayet önümüzdeki dönemde bu istasyonlar kurulabilir ve pil değiştirme teknolojisi çok daha ileri giderse bu sektör açısından bir devrim niteliği taşıyabilir.