Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, son zamanlarda başarısını oldukça artırmaya başladı. Özellikle yaptığı yeni yatırımlarla birlikte üretimlerini artıran şirket, satışlarını da artırmayı başarıyor. Son yayınlanan raporlara göre Model Y, 2023'ün ilk çeyreğinde Avrupa'nın en çok satan modeli oldu.

Inovev tarafından yayınlanan son rapora göre 2023 yıllının ilk çeyreğinde Avrupa'da Tesla Model Y rakiplerini geçerek en çok satan model olmayı başardı. Buna ek olarak ilk defa Amerikan bir otomobil üreticisi Avrupa'da birinci olmayı başardı. Ayrıca ilk kez tamamen elektrikli bir model ve SUV bir araç Avrupa pazarında liderlik koltuğuna oturdu.

Galeri: 2021 Tesla Model Y

Açıklananlara göre geçen yılın aynı dönemine göre Model Y satışları 2.8 kat artış gösterdi. Her ne kadar bu Tesla Model Y'de 45.000 adetten fazla bir artışa sebep olsa da Model 3 satışları yaklaşık 15.000 adet düştü. İkinci sırada ise içten yanmalı Dacia Sandero yer aldı. Dacia ise ilk defa bir çeyrekte ikincilik koltuğuna oturmayı başardı.

Üçüncü sırada Peugeot 208, dördüncü sırada VW T-Roc ve beşinci sırada Opel Corsa yer aldı. Eski lider Volkswagen Golf ise 4. T-Roc ve 8. Tiguan'ın ardından 9. sırada kendine yer bulabildi. İlk 25'te 14 adet SUV yer alırken 11 adet sedan yer aldı. Tüm bunlara ek olarak 2023'ün ilk çeyreğinde Avrupa pazarındaki tamamen elektrikli otomobil payı yüzde 13.5 olarak açıklandı.