Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, her yıl Hissedarlar Toplantısı düzenliyor. Bu kapsamda şirket, önemli gelişmeleri hisse sahiplerine aktarıyor. Markanın CEO'su Elon Musk, bu toplantı sırasında tüm otomobil dünyası tarafından merakla beklenen Cybertruck ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Musk, yaptığı açıklamalarda Tesla Cybertruck üretiminin tüm hızıyla başlamasının ardından aracın yıllık satışlarının 250.000 ile 500.000 adet arasında gerçekleşeceğini tahmin ettiğini söyledi. Örneğin geçtiğimiz yıl ABD'nin pick-up lideri Ford, toplamda 653.000 adedin üzerinde F-Serisi satışı gerçekleştirdi. Bu satışların sadece 15.617 adedini F-150 Lightning oluşturdu.

Galeri: Tesla Cybertruck

"Yılda çeyrek milyonun makul bir tahmin olduğunu söyleyebilirim ve 500.000 adet olabilir, bilmiyorum. İnsanların istediği ve karşılayabildiği kadarını yapacağız. Maliyeti karşılanabilir hale getirmek zor olacak çünkü bu yeni bir model, yeni bir üretim yöntemi. Bu nedenle yaptığımız diğer tüm otomobillerin üretim hızına göre genel şemada küçük olacak. Ama yine de çok havalı."

Özellikle Musk'ın son açıklamasına bakılırsa araç diğer modellere göre biraz daha pahalı olarak karşımıza çıkabilir. Her ne kadar 2019'daki tanıtımda modelin 40.000 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip olacağı söylense de artan maliyetler buna pek izin verecekmiş gibi durmuyor.

Ayrıca açıklamalarda Tesla'nın Cybertruck için üretimi hızlandırmak zorunda olmadığı, aynı zamanda üretim maliyet verimliliğini de iyileştirmesi gerektiği ve bunun da çok zor bir şey olacağı söylenildi.

Şimdilik araç için net bir tarih verilmese de bu yıl içerisinde üretimin ve teslimatların başlaması bekleniyor. Şu anda Tesla'nın en uygun fiyatlı aracı olarak 41.880 dolardan başlayan fiyatlarla Model 3 sedan karşımıza çıkarken en pahalı araç olarak her biri 109.880 dolardan başlayan fiyat etiketlerine sahip Model X Plaid ve Model S Plaid karşımıza çıkıyor.