Çinli otomobil üreticisi Geely, 1997 yılından beri aktif olarak otomotiv sektörünün içerisinde yer alıyor ve Lotus, Volvo, Smart, Zeekr gibi şirketlerle elektrikli otomobil pazarındaki en büyük oyuncular arasında bulunuyor. Şirketin yeni girişimi Zeekr, geçtiğimizde günlerde X crossover modelini tanıtarak Çin'deki ilk çıkışını gerçekleştirdi.

Wheelsboy'daki arkadaşlarımız sayesinde bu yılın sonlarına doğru Avrupa için de çıkışını gerçekleştirecek olan Zeekr X modelini önceden inceleme fırsatı yakaladık. Genel olarak aracın tasarımına baktığımızda oldukça fütüristik ve sportif gözüktüğünü söyleyebiliriz. Dikkat çeken bir tasarıma sahip far ve stop grubu sayesinde araç, rakiplerinden kolaylıkla ayrışmayı başarıyor.

Galeri: Zeekr X: İnceleme

İç mekana geçtiğimizde ise bizleri dijital gösterge paneli ve oldukça büyük bir multimedya ekranı karşılıyor. Standart olarak sunulan 13 hoparlörlü Yamaha ses sistemi, elektrikli olarak açılabilen ön kapılar ve ayarlanabilir orta konsol aracın kullanışlılığını artıran detaylar arasında yer alıyor.

Ayrıca opsiyonel olarak alınabilen arkada yer alan çıkarılabilir buzdolabı ve B sütununda yer alan aracın bilgileri görebileceğiniz bilgi ekranı aracın ilgi çekiciliğini artırıyor. Evcil hayvan modu da dahil olmak üzere modelde çeşitli modlar sunuluyor.

Sustainable Electric Architecture (SEA) platformu üzerine inşa edilen yeni Zeekr X, güç ünitesini ve batarya parçalarını Smart #1 ile paylaşıyor. Araçta diğer Geely modellerindeki parçalar da yer alıyor. Modelin arkadan itişli standart versiyonu 27.600 dolardan, çift motorlu dört çeker versiyonu ise 30.500 dolardan başlayan fiyatlarla alınabiliyor. 

Çin pazarında Haziran ayından itibaren müşterilerle buluşacak olan model, bu yıl içerisinde Avrupa'daki çıkışını da gerçekleştirecek. Zeekr, açıklamasında modelin Avrupa kıtasında da uygun fiyatlarla satılacağını açıkladı.