Skoda, bugün yaptığı açıklama ile birlikte 2026'ya kadar en az altı modeli kapsayan bir EV planları olduğunu duyurdu. Buna göre, gelecek sene Elroq olarak satışa çıkması planlanan bir model açılışı yapacak. Kendisinin Karoq'un elektrikli halefi olarak geliştirilmesi, portföyde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor. 

Çek Cumhuriyeti menşeili marka, SEAT tarafından İspanya'da üretilecek giriş seviyesi bir EV ile birlikte ikinci nesil Enyaq ve Enyaq Coupe'yi tanıtmak istiyor. Bunun olacağı tarih ise 2025 olarak belirleniyor. Şu ana dek yalnızca "Small" olarak bilinen yarı kompakt model, yaklaşık 4.1 metre uzunluğunda olacak.

Galeri: Skoda EV Teaser'ları

Diğer EV'lere baktığımızda, 2026'da hayatımıza girmesi beklenen Combi'yi görüyoruz. Marka, aracın yaklaşık 4.7 metre uzunluğunda, Octavia vari bir station wagon olacağının altını çiziyor. Yine 2026 yılında, "Space" adında olan ve 4.9 metre uzunluğuna sahip, devasa bir iç mekana sahip yedi koltuklu bir SUV seriye giriş yapacak. 

Marka, yeni "Modern Solid" tasarım dilini benimseyecek bu altı araca 2027 yılına kadar tamı tamına 6.1 milyar dolar yatırım yapacak. Skoda'nın en büyük isteği, on yılın sonuna kadar EV satışlarının toplam yıllık teslimatların yüzde 70'ini oluşturması. 

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, Skoda'nın yeni nesil Superb liftback ve wagon'un Kodiaq ile birlikte bu sonbaharda karşımıza çıkacağını ve aracın şarj edilebilir hibrit güç aktarma organları ile sunulacağını belirtmek isteriz.