Volkswagen, elektrikli otomobil dünyasına oldukça hızlı bir giriş yapmıştı. Segmentteki yerini her geçen gün daha da güçlendiren Alman üretici, şimdi de amiral gemisi modelini tanıttı. Volkswagen ID.7, nam-ı diğer elektrikli Passat karşınızda!

ID.7, Pro ve Pro S isimli iki donanım seviyesi ile satışta olacak. Her iki model de toplamda 285 bg güç (210 kW) üretebilen bir elektrikli motora sahip olacak. Pro versiyonu 82 kWh'lik bataryasından toplamda 615 km menzil sunabilecek. Modelin altyapısının 170 kW'lık yüksek hızlı DC şarjı desteklediğini belirtelim.

Galeri: VW ID.7 (2023)

Pro S ise 91 kWh'lik bir batarya ile geliyor. 700 km menzil sunacak bu modeli ise 200 kW'a varan hızlarla şarj edebileceksiniz.

Toplamda 4.961 mm uzunluğa sahip olan ID.7, 2.966 mm aks aralığı ile konforlu bir yaşam alanı sunmayı amaçlıyor. Boyutları anlamında Mercedes-Benz EQE ile neredeyse kafa kafaya olan modelin 0.23'lük sürtünme katsayısı da dikkat çekici.

Kabin içerisinde AR-HUD sistemini standart olarak sunacak model, bu anlamda da Mercedes modellerine yaklaşıyor. Bu teknoloji sayesinde sürücü, gerekli bilgileri direkt olarak HUD üzerinden inceleyebiliyor. Artırılmış gerçeklik kısmı ise navigasyon sistemi ile entegre çalışarak gideceğiniz yönü, varış noktanızı ya da hız limitini buraya yansıtıyor.

Orta konsola yerleştirilen 15 inçlik bilgi eğlence sisteminden ise araç içerisindeki her şeyi kontrol edebiliyorsunuz.

ID.7, Volkswagen'in anlata anlata bitiremediği bir teknolojiye daha sahip. Elektrikli model, Alman üreticinin "Phaeton'dan beri" geliştirdiği en komplike klima sistemine ev sahipliği yapıyor. Hava kanalları, sahip oldukları mini motorlar sayesinde kendilerini ayarlayarak temiz havayı istenen bölgeye yönlendirebiliyor. Volkswagen bu sistemin sesle komut teknolojisi ile de çalışmasına olanak sağlamış.

Yani "Merhaba IDA, ellerim üşüyor" komutunu verdiğinizde klima sistemi otomatik olarak direksiyon ısıtma sistemini devreye alıyor ve kanalları ellerinize doğru yönlendiriyor.

Volkswagen, ID.7'nin Avrupa satışlarına sonbahar aylarında başlayacak.