Alman otomobil üreticisi Porsche, uzun zamandır Macan EV üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Aracın tanıtımı 2024 yılına kadar gerçekleşmeyecek olsa da aracın birçok prototipi halka açık yollarda rahat bir şekilde test ediliyor. Casuslarımız bir grup test edilen Macan EV prototiplerini görüntülemeyi başardı.

Şirketin birçok farklı plakaya sahip test araçları bulunuyor. Açıkçası bu sefer şirketin hangi testleri gerçekleştirdiğini bilmiyoruz. Ancak büyük ihtimalle süspansiyon, güç üniteleri ve diğer önemli parçaların test edildiğini düşünüyoruz. Büyük ihtimalle şirket, tanıtım öncesinde aracın tüm donanımlarından emin olmak istiyor.

Galeri: 2024 Porsche Macan EV

Yeni Macan EV, şirketin Audi ile birlikte geliştirdiği Premium Platform Electric (PPE) üzerine inşa edilecek. Teknik tarafa gelirsek yapılan açıklamalara göre aracın en performanslı versiyonu dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak ve iki elektrik motoruyla karşımıza çıkacak. Araç toplamda 611 beygir güç ve 1.000 Nm tork üretebilecek.

Bu araç, 100 kWh'lik (96 - 98 kWh kullanılabilir kapasite) bir bataryaya sahip olacak. Aktarılanlara göre platform mimarisi sebebiyle sadece tek çeşit bir batarya sunulacak. Aracın menzili hala bilinmese de 800 Voltluk mimarisi sayesinde aracı 270 kW'a kadar hızlı şarj edebileceksiniz.

Her ne kadar elektrikli Porsche Macan ile ilgili oldukça konuşsak da içten yanmalı Macan da gelecekte satışta olacak. Ancak belli bir süre sonra içten yanmalı motor seçenekleri tamamen kaldırılacak ve araç sadece elektrikli olarak karşımıza çıkmaya başlayacak.