Amerikan otomobil üreticisi Tesla, 2021 yılının sonunda Model S sedanlarının ön bagaj kilidiyle ilgili sorunlar nedeniyle bir geri çağırma yapmıştı. Ancak aradan geçen uzun sürenin ardından geri çağırma genişletildi. Bu kapsamda şirket, Çin'de olan 2.649 adet Model S'i geri çağıracağını duyurdu.

Çin'deki bu son geri çağırma, ABD'den ithal edilen Model S sedanlarını etkiliyor. Tesla, şimdilik Model S'i Çin veya başka bir yerde üretmiyor. Aslında, hem amiral gemisi sedan Model S hem de amiral gemisi SUV Model X, yalnızca Tesla Fremont fabrikasında Kaliforniya'da üretiliyor.

Galeri: 2023 Tesla Model S

Geri çağırma, 14 Ekim 2015 ile 23 Ağustos 2020 tarihleri ​​arasında üretilen araçları kapsıyor. Söz konusu araçların ön kaputlarında ikincil bir kilit hizalaması bulunuyor ve bu hizalama biraz geride yer alıyor. Açıklamalara göre bu sistem bazen doğru çalışmayabiliyor ve kaput aniden açılabiliyor. Model S'in birincil kilit mekanizması yanlışlıkla açıldığında ikincil kilit mekanizması doğru kilitlenmediği için araç hareket halindeyken ön kaput aniden açılabilir.

Tesla, benzer nedenlerle 31 Aralık 2021'de 19.697 adet Model S'i geri çağırdı. Önceki geri çağırma, 21 Ocak 2015 ile 18 Kasım 2020 tarihleri arasında Fremont'ta üretilen sedanları etkiliyordu. Marka, bu kapsamda yetkili servislerinde araçlara bakacak ve herhangi bir sıkıntı olması durumda araçları ücretsiz bir şekilde tamir edecek.