Elektrikli otomobil dünyasına oldukça hızlı bir giriş yapan Kia, yeni nesil EV modelleri ile de ilgiyi üzerine çekecek gibi görünüyor. Markanın elektrikli SUV'si EV9, bu yeni sayfanın ilk ürünlerinden biri olacak. Mart ayının son günlerinde resmen tanıtılması beklenen modelin resmi görüntüleri ise sürpriz bir şekilde paylaşıldı!

Dışarıdan bakıldığında modelin konsept hali ile arasında çok fazla fark olmadığını söyleyebiliyoruz. Köşeleri çok daha pürüzsüz hale getirilen model, genel anlamda çok daha oturaklı görünüyor denilebilir. EV9 aynı zamanda Kia'nın yıllardır kullandığı "Kaplan Burnu" tasarımının yeni hali, "Dijital Kaplan Burnu" tasarımını kullanıyor.

Galeri: 2023 Kia EV9

Bu tasarım, Kia'nın tüm modellerinde standart hale gelen ince far takımları ile tamamlanmış. Bu tip far takımlarını Telluride'dan beri her modelinde kullanan Güney Koreli üretici, ilginç jant tasarımları ile de EV9'un kafaları çevirmesini sağlayacak. Profilde dikkatimizi çeken bir diğer detay da, konsept modelin çapraz açılan (suicide door) tasarımlarının kullanılmaması oldu.

Arka bölüm ise konsept modelin karbon kopyası olmuş. Dik şekilde inen bir bagaj kapağının her iki köşesinde de ince stoplar bulunuyor. Kapağın üzerindeki büyük Kia logosu da dikkat çekici.

Kabin içerisinde ise çok daha farklı bir durum var. Öncelikle devasa tablet tipi ekranın boyutlarının değiştirildiğini söyleyebiliriz. Bu tablet tipi yekpare ekran hem dijital gösterge paneline hem de bilgi eğlence sistemine ev sahipliği yapıyor. Konsept modelde de dikkatimizi çeken ön konsoldaki dokunmatik düğmeler ise olduğu gibi aktarılmış. 

2023 Kia EV9
Kia EV9 Concept

Bizi pek şaşırtmayan diğer değişiklik ise direksiyon tasarımı. Konsept modelde oldukça ilginç bir kontrolcü kullanan Güney Koreli, üretim versiyonunda alışılagelmiş bir direksiyon kullanmayı tercih etmiş. Modelin ikinci sıradaki koltuklarının kolçaklı olduğunu ve 180 derece dönebildiğini de belirtelim.

Maalesef modelin teknik detayları için resmi tanıtımı beklememiz gerekiyor. Yine de biz, modelin dış tasarımını oldukça beğendik. Siz ne dersiniz?