Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Rivian, gelecek vadeden elektrikli araç girişimleri arasında yer alıyor. Özellikle araçlarında sunduğu donanımlarla ve dikkat çeken tasarımlarıyla birçok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Son zamanlarda tedarik zincirindeki büyük problemler sebebiyle hem üretimde hem de teslimatlarda bazı aksamalar olsa da önümüzdeki aylarda bu durum yaşanmayacak.

Rivian tarafından yapılan son paylaşımlara göre önümüzdeki aylarda teslimat sayısı oldukça artacak ve bu yıl içerisinde şirket, toplamda 50.000 adet araç üretimi gerçekleştirecek. Ayrıca bugüne kadar müşterilere 12 - 18 aylık bekleme süreleri verilerken yeni süreçle birlikte bu sürelerin 1 - 4 aya düşürülmesi planlanıyor. Bu sayede müşterilere araçların daha hızlı teslim edilmesi hedefleniyor.

Galeri: 2022 Rivian R1S İlk Sürüş

2022’nin 4. çeyreğinde marka, 8.054 adet aracın teslimatını gerçekleştirdi. Yıl boyunca ise toplamda 24.337 adet R1S ve R1T modellerinin üretimini tamamladı. Şirketin tüm araçları Illinois fabrikasında üretildi. Markanın ana fabrikası daha öncesinde 1988’den 2015’e kadar Japon üretici Mitsubishi tarafından kullanılıyordu. 

Ardından Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Rivian, boşalan fabrikayı satın aldı ve 750 milyon dolarlık büyük bir yatırımla elektrikli otomobil üretme tesisine dönüştürdü. Şu anda şirket, R1T modelini 73.000 dolardan başlayan fiyatlarla satarken R1S modelini 78.000 dolardan başlayan fiyatlarla satıyor.