Güney Koreli otomobil üreticisi Kia, Concept EV9'u Kasım 2021'de Los Angeles Otomobil Fuarı'nda tanıttı. Ardından şirketten bu modelin seri üretim versiyonun geleceği açıklandı. Bunun üzerinden geçen yaklaşık 1.5 yılın ardından markadan aracın seri üretim versiyonuna dair yeni bir teaser videosu geldi.

Genel olarak 30 saniyelik videoya baktığımızda aracın bazı ayrıntılarını görebiliyoruz. Ön tarafa baktığımızda daha önceki Kia modellerinden alışık olmadığımız bir tasarım bizleri karşılıyor. Damlacıklar gibi ön tarafın birçok yerine dağıtılmış ufak LED'ler oldukça şık gözüküyor. Matrix teknolojisine sahip L şeklindeki far grubu şık gözüküyor.

Galeri: Kia EV9 Teaser Görselleri

Profilden baktığımızda arkaya doğru alçalmayan tavan çizgisi içeride büyük bir yaşam alanı olduğunu gösteriyor. Arkada yer alan dik olarak yerleştirilmiş ince stoplar aracın sportif gözükmesine yardımcı oluyor. Buna ek olarak içeriye gömük olan kapı kolları da aracı şık gösteriyor.

Şimdilik net bir şey belli olmasa da EV9'un menzilinin EPA değerlerine göre 350 km ile 470 km arasında değişmesi bekleniyor. Her ne kadar veriler düşük gibi gelse de WLTP değerlerinin daha iyi olmasını bekliyoruz. Aracın standart olarak 200 beygir güç ve 340 Nm tork ile, en üst versiyonda 400 beygir güç ve 650 Nm tork ile gelmesi bekleniyor.

Aracın dünya lansmanı bu ay içerisinde gerçekleşecek. Ardından bu yılın ikinci yarısında itibaren Kia, EV9'u dünya genelindeki pazarlarda satışa sunacak. İlerleyen dönemlerde Hyundai tarafından aracın kardeşi olan Ioniq 7 tanıtılacak.