Elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olarak karşımıza bataryayı şarj etmek çıkıyor. Özellikle şarj sürelerinin biraz uzun olması canımızı bazen sıkabiliyor. Bugüne kadar Amerikan otomobil üreticisi Tesla, batarya değişim istasyonları düşünerek zaman tasarrufu sağlamak istese de bunu gerçekleştiremedi. Çinli üretici NIO ise uzun zamandır bunu gerçekleştiriyor.

Şu anda dünyanın farklı yerinde istasyonlara sahip olan şirketten yeni bir açıklama geldi. Elektrikli araç girişiminin CEO'su William Li, yaptığı açıklamada bu yıl Çin'de 1.000 adet yeni batarya değiştirme tesisi kuracaklarını belirtti. NIO, ülkenin üçüncü ve dördüncü kademe şehirlerine ve ilçelerine odaklanacak ve yıl sonuna kadar faaliyette olan yaklaşık 2.300 adet batarya değiştirme istasyonuna sahip olacak.

Galeri: NIO Batarya Değiştirme (Battery Swap) İstasyonları

Al Jazeera'nın bildirdiğine göre inşa edilmesi planlanan 1.000 adet yeni istasyonun 400'ü otoyollara kurulacakken geriye kalan 600'ü ise kentsel alanlarda kurulacak. NIO başlangıçta bu yıl 400 yeni batarya değiştirme istasyonu eklemeyi planlamıştı, ancak Li, Kuzeydoğu Çin'e ve Zhejiang'daki çeşitli şehirlere yaptığı bir geziden sonra müşterilerinin deneyimini iyileştirmek için daha fazla istasyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

Batarya değişim istasyonlarıyla birlikte müşteriler istasyona girerek sadece 3 dakikada tamamen dolu bir bataryaya sahip olabiliyor. Bu sayede uzun süre beklemeden araçlarını şarj etmiş oluyorlar.