Japon otomobil üreticisi Subaru, geçtiğimiz dönemlerde tamamen elektrikli modeli Solterra için tekerlek göbeğindeki cıvatalar sebebiyle geri çağırmalar düzenledi. Bu kapsamda bazı araçlar geri çağırıldı. Ancak aktarılan son bilgilere göre bu geri çağırma sırasında işlemler düzgün yapılmadı. Bu durum da yeni bir geri çağırmaya sebep oldu.

Subaru tarafından yapılan basın açıklamasına göre Japon şirket, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 1.182 adet 2023 Subaru Solterra'yı geri çağırdı. Yapılan açıklamada tamiratın düzgün gerçekleşmediğini ve eski geri çağrılan araçları geri çağırdıklarını belirtti.

Galeri: Subaru Solterra

"Ekipler onarım prosedürünü düzgün bir şekilde tamamlamadı, bu da cıvataların önemli ölçüde düşük torklu olma potansiyeline neden oldu. Subaru, büyük bir ihtiyat nedeniyle üçüncü taraf yüklenici tarafından desteklenen tüm liman konumlarında tamir edilen tüm araçları geri çağırıyor."

Japon otomobil üreticisi açıklamalarında bu araçların kullanılmaması gerektiğini belirtti. Çünkü kullanılması durumunda aracın tekerlekleri yerinden çıkabilir ve müşterilerin kaza yapmasına sebep olabilir. Tekerlek göbeği cıvatalarıyla ilgili sorunun Toyota bZ4X ve Subaru Solterra'nın lansmanını mahvettiğini ve Ekim 2022'de üretimin yeniden başlamasının epey zaman aldığını hatırlatmamız gerekiyor.