Ford'un Red Bull Powertrains ile yaptığı işbirliği, markanın yirmi yılı aşkın bir süre sonra Formula 1'e dönüşü ile yeniden taçlandırılmıştı. İki marka arasındaki ortaklık, aynı zamanda Ford'un motor sporlarına yönelik girişimi ile de anlam buluyor.

Mavi Oval, 2026'da çok çeşitli motor sporlarına katılan tek otomobil üreticisi unvanını alacak. Özetlememiz gerekirse, WEC ve IMSA yarışmaları da dahil Formula 1'e, hatta ve hatta 24 Hours of Le Mans'a kadar bu olan yarışlardan bahsedebiliriz. Bununla birlikte marka, WRC'de M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 ile, NASCAR'da Baja 1000 ile Ranger Raptor ve Bronco ve NHRA ile Supercars'da Mustang ile temsil edilecek.

Yüksek Performanslı Ford F-150 Lightning Teaser

Bu noktada elektrifikasyonun planlarda önemli bir yer tuttuğunu belirtmeliyiz diye düşünüyoruz. Bu noktada kurulan yeni Red Bull Ford ile beraber otomobil üreticileri, kazanan ürünler üretmek adına olan inançlarını tekrar gösterdiler. Bu minvalde Ford tarafından paylaşılan yukarıda inceleyebileceğiniz bir görsel, F-150 Lightning'e dayandığı tahmin edilen "EV Performans Göstericileri" adı altında yakında çıkacak bir elektrikli kamyonet prototipini ekranlarımıza getiriyor.

Görselde görünen araçların arasında, yaklaşmakta olan Mustang yarış otomobilleri ve şimdiden ortaya çıkmış olan Ranger Raptor da yer alıyor. EV Performans Göstericileri adlı tablonun daha önce iki örneği ile karşılamıştık. Bunların arasında toplamda 1.400 beygir gücü üreten yedi elektrik motoruyla gelen Mustang Mach-E 1400 ve 2.000 beygir gücü üreten elektrikli SuperVan 4 bulunuyordu. Akıllara sığmayan hızlanması ile karşımıza çıkan bu güzellik 0-100 km/sa hızlanmasını iki saniyenin altında yapabiliyor.

Bu aşamada güç çıkışı ve diğer çeşitli yükseltmeler de dahil olmak üzere yeni F-150 Lightning tabanlı gösterici hakkındaki ayrıntılar bir hayli belirsiz diyebiliriz. Yukarıda örnek verdiğimiz diğer iki EV Performans Göstericisi ile benzer şekilde etkileyici bir performans görmeyi umut ediyoruz.

Ford ve Red Bull Powertrains'in 2023'ten itibaren son teknoloji bir güç ünitesi geliştirmeye başlayacak. Kapımızda olan F1 teknik düzenlemeleri için yapılacak olan bu güç ünitesi, 2026 sezonuna hazır olma amacıyla, 350 kW'lik bir elektrik motoru ve tamamen sürdürülebilir yakıtlar kullanabilen yanmalı bir motor barındıracak.