Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, elektrifikasyon süreciyle birlikte model serisinde büyük bir değişikliğe gidiyor. Bu kapsamda şirket, her aracının tamamen elektrikli versiyonlarını tanıtarak bizlerin karşısına çıkıyor. Son casus fotoğraflardan yola çıkarak Motor1.com olarak yeni EQA Sedan'ın resmi olmayan render görsellerini hazırladık.

Genel olarak render görselimizi baktığımızda aracın CLA'dan oldukça etkilendiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak şirketin Mayıs 2022'de tanıttığı Vision EQXX konseptinden de yararlanıldığını görüyoruz. EQXX, 0.17'lik sürtünme katsayısıyla 999 km'lik menzil sunabiliyordu. Casus fotoğraflara baktığımızda EQA Sedan'ın da eğimli yapısı gereğiyle iyi bir sürtünme katsayısına sahip olacağını söyleyebiliriz.

Galeri: Mercedes-Benz EQA Sedan Render Görselleri

İddialara göre her ne kadar aracı EQA Sedan olarak adlandırsak da araç EQ ismine sahip olmayabilir. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan rapora göre Mercedes-Benz, EQ markasını kademeli olarak kaldıracak. İlk olarak yeni elektrikli G-Serisi bu adlandırmayla karşımıza çıkacak.

Elektrikli CLA, muhtemelen otomobil üreticisinin 2024'te piyasaya çıkması beklenen yeni MMA mimarisi üzerine inşa edilecek. Platform elektrikli araçlar için hazırlansa da içten yanmalı motorları da görebiliriz. 

Teknik tarafa gelirsek bizleri en az 200 beygir güç üreten elektrikli motorların karşılamasını bekliyoruz. Mercedes-Benz'in aracı tek ve çift motorlu versiyonlarla sunması ve aracın menzilinin 450 ile 550 km arasında değişmesi bekleniyor. Araçta çeşitli güvenlik donanımları ve Seviye 3 otonom sürüş sistemi sunulabilir.