Elektrikli otomobillere olan talep her geçen gün artıyor. Bu doğrultuda taşımacılık tarafında da elektrikli araçların sayısında da artış yaşanıyor. Son yapılan açıklamaya göre araç kiralama devi Hertz, Uber'e 2025 yılına kadar Avrupa başkentlerinde 25.000 elektrikli otomobil sunarak Kuzey Amerika'daki anlaşmalarını genişletecek.

Bugüne kadar Kuzey Amerika'da yaklaşık 50.000'den fazla sürücü, programdan yararlanarak Tesla kiraladı ve Uber'de sürücülük yaptı. Yeni genişlemeyle birlikte bu durum Avrupa için de geçerli olacak. Bu genişleme bu ay içerisinde Londra'da başlayacak. Ardından Paris ve Amsterdam olmak üzere diğer şehirlerde de program kullanıma sunulacak.

Galeri: Hertz ve Uber EV İş Birliği

Uber, program kapsamında Tesla Model 3 ve Polestar 2 dahil olmak üzere çeşitli araçların sunulacağını belirtti. Fiyatlandırılmanın şu anda Uber aracılığıyla sunulan diğer kiralamalarla rekabetçi olacağı da aktarıldı. 

Bu programla birlikte sigorta ve bakım da sürücülere sunulacak ve sıfır emisyonla yolculuk sağlanacak. Automotive News tarafından aktarılanlara göre ABD'de bu program Tesla için sigorta ve bakım dahil haftalık 334 dolardan başlıyor. Şu anda çoğunlukla Model 3'ler müşterilere hizmet veriyor. 

Kuzey Amerika'daki ortaklık şimdiden Uber platformundaki on binlerce sürücüye fayda sağladı. Bugüne kadar program aracılığıyla Tesla kiralayan yaklaşık 50.000 sürücü oldu ve 24 milyondan fazla tamamen elektrikli yolculuk gerçekleştirildi.