Elektrikli otomobillere olan talebin artmasıyla birlikte dünya genelindeki otomobil satışlarında değişiklikler yaşanmaya başladı. Önceden çok az miktarda elektrikli otomobil satılırken artık neredeyse içten yanmalılar kadar satılmaya başlandı. Son yapılan açıklamalara göre Model Y, Kasım ayında Avrupa'da en çok satan otomobil oldu.

Aktarılanlara göre Ekim ayında araç, en çok satan ilk 50 araç arasına giremedi. Ancak Kasım ayında büyük bir toparlama ile birlikte 19.144 adet satış gerçekleşti. Bu sayede araç, en çok satan binek otomobil oldu. Aracı Dacia Sandero 18.746 satışla takip ederken onları Toyota Yaris 17.309 satışla izledi.

Galeri: Tesla Model Y

Geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli aracın satışları yüzde 260 oranında artış gösterdi. Her ne kadar Model Y bu ay en çok satan otomobil olsa da Eylül ayında da aynı başarıya ulaşmıştı. Automotive News tarafından aktarılan Dataforce rakamlarına göre Peugeot 208 ise 193.743 satışla Avrupa'nın en çok satan otomobili oldu.

Tesla Model Y ile birlikte Model 3 de oldukça seviliyor. Almanya'da yapılan araştırmalara göre Model 3 daha çok satılıyor. Bu satış verilerine baktığımızda şirketin amacına ulaştığını görüyoruz. Özellikle ilk tanıtıldığı zaman şüpheyle bakılan uygun fiyatlı Tesla modelleri şimdilerde en çok satan araçlar arasında yer alıyor.