Amerikan otomobil üreticisi Chevrolet, elektrikli otomobillere önem veren şirketler arasında yer alıyor. Uzun zamandır aramızda olan Bolt EV, şirketin sevilen araçları arasında yer alıyor. Son yayınlanan raporlara göre marka, bazı parçalarının sabitlenmesi ve takılması için araçlarını gönüllü olarak geri çağırıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından sağlanan bilgilere göre General Motors, 111.242 adet Bolt EV aracını gönüllü olarak geri çağırıyor. Belgelerde aktarılanlara bakılırsa sorun, Chevrolet Bolt EV'nin kaza sırasında açılabilen ve B direği alanının yakınında bir yangına neden olabilen emniyet kemeri ön gericilerinin tasarımından kaynaklanıyor.

Galeri: 2022 Chevrolet Bolt EV: İnceleme

Raporda yangın ile ilgili şu ifadelere yer verildi: "Ön emniyet kemeri ön gericilerinin açılmasına neden olan bazı çarpışmalarda açılmış ön gericiden çıkan duman, B sütununun yanındaki zemin halısındaki elyafları tutuşturabilir."

GM, bu kapsamda araçlarını bayilere çağıracak ve ücretsiz bir şekilde onarımı sağlayacak. Marka tarafından bildirilenlere göre etkilenen araçlar 26 Temmuz 2016 ile 25 Ekim 2022 arasında üretildi. Chevrolet Bolt EUV modellerinde farklı bir tasarım kullanıldığı için bu gönüllü güvenlik geri çağırmasından etkilenmiyor. Daha önceden de Bolt EV ve Bolt EUV modelleri yangın riski sebebiyle geri çağırılmıştı.