Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, son zamanlarda attığı adımlarla birlikte üretimlerini artırmaya başladı. Özellikle dünya genelindeki akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışlar birçok kişiyi tamamen elektrikli araçlara yönlendirdi. Bu durum şirketin satışlarına olumlu yansıdı. Son aktarılan bilgilere göre Giga Berlin’de bir yeni kilometre taşına daha ulaşıldı. 

Tesla tarafından yapılan son paylaşıma göre şirketin Almanya’da bulunan Giga Berlin fabrikasında haftada 3.000 adet Model Y üretimine başlandı. Bu durum, fabrikanın yılda yaklaşık 150.000 adet Model Y üretebileceği anlamına geliyor. Giga Berlin’de haftalık 1.000 adet üretime Haziran ayının ortalarında ulaşıldı. Haftalık 2.000 adetlik üretime ise Ekim ayının başlarında ulaşılmıştı. 

 

Tesla'nın genel olarak Giga Berlin’de yıllık 250.000 adetlik üretim kapasitesi olduğunu düşündüğümüzde şirketin haftalık 5.000 adetlik üretime ulaştığında tam kapasite ile çalışmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Her ne kadar şimdilik kapasite bu şekilde olsa da yeni modellerin gelmesiyle ve yapılacak yükseltmelerle üretim kapasitesi artırılabilir. 

Şu anda Giga Berlin’de üretilen Model Y’de 2170 tipi silindirik batarya hücreleri kullanılıyor. Bu hücreler LG Energy Solutions’dan temin ediliyor. Geçtiğimiz dönemlerde şirket, 4680 tipi batarya hücrelere sahip Model Y’nin tanıtımını gerçekleştirdi. Ancak şimdilik bu araçların üretimi Giga Texas’ta gerçekleşiyor. Yeni hücrelere sahip araçların Avrupa’da ne zaman üretileceği bilinmiyor.