Elektrikli otomobil üreticisi Rivian, son zamanların en çok konuşulan markaları arasında yer alıyor. Özellikle Mercedes-Benz ile yaptığı hafif ticari araçlar antlaşmasını askıya alarak binek araçlara yöneleceğini belirten şirket, bir başarıya daha imza atmayı başardı. R1T, çarpışma testlerinden oldukça iyi bir sonuç aldı. 

Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan paylaşımlara göre elektrikli araç üreticisinin pickup modeli R1T, Top Safety Pick+ ödülünü almaya hak kazandı. Birçok testte iyi sonuçlar gösteren araç, güvenlik ödülünü almayı başaran iki pickup'tan biri oldu.

Galeri: 2022 Rivian R1T

Çift kabinli araçta yer alan LED far grubu aracın testlerden iyi bir sonuç almasına yardımcı oldu. Güvenlik sistemleriyle de başarılı bir puan alan aracın çarpışma testi sırasında bir bütün şeklinde hareket etmesi kazandıran noktalardan biri oldu.

Yukarıda yer alan videoya detaylıca baktığımızda çarpışmaya rağmen ön camda herhangi bir çatlamanın meydana gelmediğini ve A sütünün neredeyse hiç hareket etmediğini görüyoruz. Rakipleriyle kıyasladığımızda bu sonuç oldukça iyi.

Aracın tek eksisi arka taraftaki yolcuların baş korumasındaydı. Bu yılın başlarında Japon otomobil üreticisi Toyota'nın pickup modeli Tundra da bu ödülü almayı başarmıştı. Aracın değerleri Rivian'a kıyasla bir tık daha iyiydi.