Elektrikli otomobil üreticisi Rivian, son zamanlarda gündemde olan markalar arasında yer alıyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Mercedes-Benz ile hafif ticari araçlarla ilgili sözleşmelerini askıya alan şirket, binek araçlara daha fazla odaklanacağını belirtti. Bu kapsamda yeni bir güncellemeyle birlikte şirketin araçlarının menzili artırıldı.

Yapılan paylaşımlara göre Rivian R1T'nin 505 km olan menzili yeni yazılımla birlikte 527 km'ye yükseltildi. Pickup modelinin kardeşi olan R1S SUV'de ise menzil, 508 km'den 516 km'ye çıkarıldı. Her ne kadar artış fazla olmasa da yazılımla birlikte bu tarz artışlar yapılması oldukça güzel.

Galeri: 2022 Rivian R1T

Aktarılanlara göre Rivian, batarya çeşitlerinde ve konfigürasyonlarda çeşitli değişikliklere giderek kafa karışıklığını engelleyecek. Şu anda Standart, Large ve Maks adı verilen 3 çeşit batarya sunuluyor. Yeni yazılım güncellemesiyle birlikte Large paketine sahip dört motorlu araçların menzillerinde artış gerçekleştirildi.

Electrek'e tarafından aktarılanlara göre Rivian sahipleri geçen ay gerçekleşen yazılım güncellemesi sayesinde batarya verimliliğinin oldukça geliştirildiğini aktardı. Ayrıca elektrikli otomobiller için oldukça önemli olan rejeneratif fren sisteminin de yazılımla birlikte geliştirildiği ve daha iyi bir hale getirildiği belirtildi.