Çinli otomobil üreticisi NIO, son zamanlarda attığı adımlarla birlikte büyük bir başarı elde etti. Özellikle Avrupa pazarındaki açılmayla birlikte şirketin araçları oldukça sevildi ve kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. Bu doğrultuda şirketten sevindiren yeni bir açıklama geldi. Şirket, 2018 yılında ilk otomobillerinin piyasaya sürülmesinden bu yana 300.000 adet otomobilin üretimini gerçekleştirdi. 

Yapılan paylaşımlara göre 300.000’inci araç şirketin Eylül ayında piyasaya sürdüğü ET5 oldu. Aracın üretimi NIO'nun İkinci Gelişmiş Üretim Üssü'nde (NeoPark) gerçekleşti. Çinli üreticinin diğer modellerinin üretimi (ES8 amiral gemisi SUV, ES6 çok yönlü SUV, coupe SUV EC6, amiral gemisi sedan ET7 ve orta büyüklükte SUV ES7) ise Hefei'deki JAC-NIO Gelişmiş Üretim Merkezi'nde üretiliyor.

Galeri: NIO ET5

Şirket, şu anda genişlemeye odaklanıyor. Markanın elektrikli sedan modeli ET7'nin Almanya, Hollanda, Danimarka ve İsveç'teki teslimatları Ekim ayında başladı. 200.000'inci aracın üretimi ise 26 Nisan'da gerçekleşti. Bu da 100.000 adet premium EV’nin üretiminin sekiz aydan kısa sürdüğünü gösteriyor. NIO, Kasım ayının sonuna kadar kümülatif olarak 273.741 elektrikli aracın satışını gerçekleştirdi. 

Altı model bir girişim için şimdiden oldukça iyi bir sayı olsa da NIO, 2023'ün ilk yarısında beş yeni model piyasaya sürmek istiyor. 2025 yılına kadar NIO, 25'ten fazla ülke ve bölgede faaliyet göstermeyi hedefliyor. Sadece elektrikli otomobil satışı değil, aynı zamanda şarj altyapısının ve batarya değişim istasyonu ağının da genişletilmesi planlanıyor.