Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, son zamanlarda akaryakıt fiyatlarında gerçekleşen artışla ve elektrikli otomobillere olan desteğin artırılmasıyla birlikte oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmaya başladı. Bu kapsamda yeni fabrikalar kurarak üretimine genişleten şirket, birçok farklı bölgede de hizmet vermeye başladı. 2020 yılında Çin’de kurulan Gigafactory Şangay’da Kasım ayında rekor sayıda teslimat gerçekleşti. 

Xinhua tarafından aktarılanlara göre Tesla’nın Şangay’daki fabrikasında Kasım ayında 100.291 adet aracın teslimatı gerçekleştirildi. Bu araçların bazıları Çin pazarındaki müşterilere ulaştırılırken bazıları dünyanın farklı bölgelerinde müşterilere ulaştırıldı. Bu rakam, şirketin geçen aya göre yüzde 40’lık, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 89.7’lik bir artış gerçekleştirdiğini gösteriyor. 

Galeri: Tesla Giga Shanghai (Tesla Gigafactory 3)

Tesla Çin'in Başkan Yardımcısı Tao Lin'e göre Giga Şangay'ın endüstriyel zincirinin yerelleştirme oranı yüzde 95'i aştı. Bu da fabrikayı üretim konusunda daha güçlü kıldı. Çin Binek Araç Birliği (CPCA) genel sekreteri Cui Dongshu'nun açıklamasına göre fabrika, bu yılın ilk 11 ayında 650.000’den fazla aracın toptan teslimatını gerçekleştirdi. Geçen yıl bu rakam 484.130’du.

Yetkili, konuşmalarının devamında bu gidişle 2022 yılındaki teslimatların 750.000 adede ulaşabileceğini belirtti. Şirkettin rakipleriyle kıyaslamasını yaparsak en iyi üretici olmadığını görüyoruz. Çünkü Çinli otomobil üreticisi BYD, geçen ay 229.942 elektrikli aracın satışını gerçekleştirerek pazarda lider oldu. Ayrıca BYD'nin Kasım ayında VW'yi geride bırakarak Çin pazarında en çok satan üretici olduğu da aktarıldı.